9 травня в Україні ті, хто дотримується народних звичаїв та прикмет, переносять прибирання на інший день. Малі Міста України розкажуть детальніше про свята, прикмети і заборони 9 травня.
Кого вітаємо з іменинами
9 травня День Янгола святкують люди з такими іменами: Василь, Іван, Нестор, Микола, Петро, Степан, Ян, Глафіра.
Що відзначаємо
- День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
- День Європи
- День виделки в Японії
Церковне свято
9 травня в церковному календарі – день пам’яті священномученика Василя. Жив він у IV столітті та був єпископом міста Амасія. Все життя своє Василь присвятив захисту християн — розкривав язичників, ідолопоклонників, втішав тих, хто вірив в Господа. Неодноразово єпископ був присутній на Соборах, писав викривальні листи проти аріїв.
Імператором в ті часи був Ліциній, який запалав особливою пристрастю до служниці своєї дружини — Глафіри. Хотів він з нею одружитися, але Глафіра розповіла про все своїй господині, просячи врятувати її. Жінка відправила служницю до Амасії, де жив Василь. Святитель взяв її до себе на піклування, сказавши імператору, що служниця померла.
Почали будувати тоді в Амасії новий храм і Глафіра написала своїй цариці, попрохавши про допомогу. Цей лист потрапив до рук імператора, який одразу розлютився. Наказав він доставити до нього єпископа і Глафіру. Після прибуття служницю одразу вбили, а Василя кинули до в’язниці, змушуючи відректися від Бога. Святитель відмовився, тоді йому відрубали голову.
Прикмети та заборони
В цей день не дозволено свататися, вінчатися, одружуватися — союз такий буде недовгим. Небажано їсти страви з картоплі — почнуться сварки в сім’ї. Краще перенести на інший день прибирання в будинку, особливо генеральне, адже почнете лаятися з родичами.
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- 9 травня ще лежить сніг — отже літо буде спекотним;
- почути кування зозулі — до покращення погоди;
- весняний, теплий і сонячний день означає, що добре вродять огірки;
- прилетіли ластівки — чекайте на тепло і багатий урожай.