2 квітня в Україні ті, хто дотримується народних звичаїв та прикмет, відпочивають та не роблять жодної важкої роботи. Малі Міста України розкажуть детальніше про свята, прикмети і заборони 2 квітня.
Кого вітаємо з іменинами
2 квітня День Янгола святкують люди з такими іменами: Віктор, Герман, Максим, Микита, Родіон, Сергій, Олександра, Клавдія, Марія, Світлана, Уляна і Юліана.
Що відзначаємо
- День геолога;
- Міжнародний день дитячої книги;
- День примирення;
- Національний тиждень бібліотек в США;
- День сендвіча з арахісованим маслом.
Церковне свято
Християни західного обряду 2 квітня відзначають Вербну неділю. Також цей день має кілька інших назв: “шуткова” або “квітна” неділя. Далі ми розповімо, які традиції, заборони і повір’я має це свято.
У Вербну неділю святять вербу. Зранку на Богослуження сходяться всі – старі й малі, – бо “гріх не піти до церкви, як святять вербу”. Коли закінчується відправа і священик окропить гілля свяченою водою, то діти – одне поперед одного – стараються якнайшвидше дістати вербу і тут же проковтнути ії по кілька “котиків” – “щоб горло не боліло”.
Також в нашій країні існував звичай носити свячену вербу з церкви до церкви.
Прикмети та заборони
Свяченій вербі приписується магічна сила. Коли вперше навесні виганяють скот на пасовисько, то свяченою вербою – “щоб нечисть не чіплялася до тварин”. Більше того, викидають гілля свяченої верби надвір під час граду – “щоб град зупинився”.
Верба має важливе значення в народній медицині. Коли хворіють люди або тварини, то знахарі варять свячену вербу разом з цілющими травами і дають зілля хворій людині чи тварині – у повній надії, що “допоможе”.
У Вербну неділю забороняється їсти м’ясо, яйця і молочні продукти, оскільки ще триває Великий піст 2023. Однак на честь свята дозволяється невелике послаблення – можна їсти рибу. Також в цей день не можна важко фізично працювати, робити щось на городі чи в саду.
Цей день краще присвятити відпочинку і богослужінню.