18 травня в Україні ті, хто дотримується народних звичаїв та прикмет, не ходять в гості до незаміжніх. Малі Міста України розкажуть детальніше про свята, прикмети і заборони 18 травня.
Кого вітаємо з іменинами
18 травня День Янгола святкують люди з такими іменами: Яків, Єфрем, Ірина.
Що відзначаємо
- День вишиванки
- День резервіста в Україні
- День боротьби за права кримськотатарського народу
- Міжнародний день музеїв (ЮНЕСКО)
Церковне свято
18 травня в церковному календарі — день пам’яті великомучениці Ірини Македонської. Була вона дочкою імператора Ліцинія, який побудував для єдиної дитини палац і найняв мудреця, щоб той дав Ірині освіту. Імператор був язичником, а мудрець сповідував християнство, тому він потай почав розповідати дівчині про всі чудеса, які сотворив Господь.
Подорослішала Ірина і почав батько шукати їй нареченого. Якось влетів до кімнати дівчини голуб і залишив гілку оливи. Влетів тоді орел і залишив на столі вінок різних кольорів. Слідом же влетів ворон, сів на землю і залишив змію. Ірина не зрозуміла, що сталося, а тому попросила допомоги у мудреця. Той розтлумачив їй, що голуб символізує чистоту і лагідність дівчини, орел — можливість протистояти пристрастям, гілка оливи — це Божа благодать, яку Ірина може отримати після хрещення, вінок — її нагорода за подвиги, а ворон зі змією — це сам Диявол, який хоче змусити дівчину відмовитися від Христа.
Після отриманих знамень Ірина відмовилася виходити заміж, вона охрестилася і почала переконувати свого батька, щоб він теж прийняв християнство. Спочатку батько був проти, а потім в нього навіть вселився Диявол, який налаштував імператора проти єдиної доньки. Наказав тоді Ліциній кинути дівчину під ноги коней, зв’язавши їй руки. Однак тварини її не торкнулися, а ось імператор враз впав мертвий. Помолилася тоді Ірина Богу — і батько її піднявся на ноги. Люди, які це бачили, увірували в Христа. А сама дівчина відтоді стала провидицею. Коли престол її батька зайняв інший правитель, зазнала вона чималих мук. Але продовжувала навертати людей до Ісуса.
Прикмети та заборони
Не ходіть в гості до незаміжніх дівчат або вдов, тому що тоді ще довго не вийдете заміж. Краще не виходити на вулицю після заходу сонця, бо може зашкодити нечиста сила.
Суворо забороняється пліткувати, лаятися, лихословити.
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- негода і дощі — вродить хліб;
- квіти на черемсі — чекайте на швидке похолодання;
- побачити блискавку — до хорошого урожаю капусти;
- припинили щебетати птахи — до грози;
- у воді купаються гуси — настане тепло.