#Кропивницький У Кіровоградській області стартувала весняна кампанія з розповсюдження приманок із вакциною проти сказу для диких тварин. Це вимушений крок: тільки з початку 2025 року тут уже зафіксовано 74 випадки сказу, що становить половину торішнього показника. Найчастіше заражаються лисиці, собаки та коти.

Як повідомив очільник Кропивницького райуправління Держпродспоживслужби Віктор Заброда, кількість випадків сказу зростає щороку: у 2024 році на Кіровоградщині зафіксували 147 випадків сказу. У 2025-му таких випадків уже 74 — переважно серед лисиць, котів і собак. Для порівняння: у 2022 році зареєстрували 36 випадків, у 2023 — 100. Наразі лисиці становлять найбільший ризик. Вони ж найчастіше заражають і безпритульних тварин, і худобу під час випасу.

Через війну кілька років поспіль в Україні не здійснювався контроль за чисельністю диких тварин. Це призвело до різкого зростання популяції лисиць — головних носіїв сказу. У відповідь на це влада знову взялася за профілактику.

Приманки з вакциною розкладають вручну в місцях проживання диких тварин — у лісах, балках, лісосмугах. Усередині брикету — капсула з препаратом, що пахне м’ясокістковим борошном. Після прокусування вакцини у тварини формується імунітет приблизно за 21 день. Норма — 20–30 доз на кожен квадратний кілометр. 22 травня в межах Соколівської, Великосеверинівської, Первозванівської, Аджамської та Катеринівської громад уже розклали 12,5 тисячі доз, а загалом у районі заплановано 191 500 доз. Приманки закуповують коштом державного бюджету. Середня вартість однієї — близько 1 євро.

Паралельно триває імунізація свійських тварин. Щеплення безоплатне, його можна зробити у ветеринарних пунктах громад. У Кропивницькому районі вже вакциновано понад 10 тисяч тварин, по області — більше 20 тисяч, лише за останній тиждень — близько 8 тисяч.

Сказ — смертельно небезпечне вірусне захворювання, яке уражає центральну нервову систему. Без своєчасного лікування — летальність 100%. Передається через укус, подряпини чи ослинення ушкодженої шкіри. Усі ссавці — потенційні носії вірусу. Для профілактики хвороби людям, які мали контакт із можливо зараженою твариною, слід звертатися до центрів антирабічної допомоги. Вакцинація у таких випадках складається з 5 ін’єкцій протягом 28 днів і ефективна у 96–99% випадків, якщо почати курс до 14 днів після інфікування. В воєнних умовах сказ поступово перетворюється на серйозний виклик для українського суспільства.