Для кожного з нас проведення свят із сім’єю означає спокій і радість, а для інших – суцільний стрес.
Буває, що погляди й світогляд у родичів настільки різняться, що неминуче призводять до конфліктів і непорозумінь під час зустрічі. Що вже казати про тиск, якого ми можемо зазнати, коли нам ставлять незручні запитання або постійно вчать життя, хоча ми про це не просили.
Та все ж сімейну драму можна тримати під контролем, щоб не відмовлятися від свят у колі близьких тобі людей. Ось кілька способів це зробити.

Налаштуйтеся на зустріч
Якщо прокручувати в голові неприємні спогади, пов’язані зі святкуванням у родинному колі, поки збираєтеся на зустріч, можна зіпсувати собі настрій і прийти на святкування заздалегідь незадоволеною.
Так, погані моменти трапляються, але зациклюватися на них не варто. Іноді саме через наш настрій, а не через вчинки інших людей нам складно отримати задоволення від спільного проведення часу.
Намагайтеся зберігати неупередженість і відштовхувати від себе погані думки. Скажіть собі: «Я йду святкувати, а не сперечатися. Я з нетерпінням чекаю зустрічі та веселощів. А якщо виникнуть делікатні теми, я попрошу відкласти їх обговорення на інший раз».
Ведучи позитивний внутрішній діалог і налаштовуючи себе на те, щоб насолодитися товариством людей, з якими ви проведете свята, ви зможете зарядитися гарним настроєм і сприймати будь-які сутички думок або негаразди спокійніше.
Встановіть межі
Перш ніж вирушати на сімейне свято, подумайте, які кордони ви вважаєте важливими і як ви зможете їх встановити.
Якщо ви знаєте, що ставитимуть незручні запитання, які ви вже чули, заздалегідь вирішіть, як зможете ухилитися від відповіді або перевести тему розмови.
А ще варто налаштуватися на співчутливий лад і подумати: можливо, ваші родичі роблять деякі вчинки не зі зла. Той самий приклад із батьками: вони можуть ставити запитання не для того, щоб вас дістати, а тому, що хвилюються.
Це не означає, що потрібно відмовитися від власних кордонів, – важливо ставитися з розумінням і добротою як до себе, так і до оточення. Тобто не «спалахувати», почувши неприємне запитання, а тактовно пояснювати, що воно є недоречним.
Подавайте приклад гарної поведінки
Щоб не вплутуватися в сімейну драму, моделюйте поведінку, яку ви хотіли б отримати.
Це означає, що якщо ви шукаєте співчуття, ви можете спробувати проявляти співчуття до інших, щоб оточуючі зрозуміли, як потрібно це робити. А якщо ви дуже хочете, щоб вас зрозуміли, постарайтеся прийняти думку родичів і спокійно поговорити про те, що їх хвилює.
Буває, що саме те, як ти поводишся, є способом навчити інших того, як потрібно поводитися з тобою.
Розберіться у своїх очікуваннях
Якщо ваші дядько й тітка щоразу критикують, те, який ви маєте вигляд, не варто сподіватися, що цього року ви отримаєте від них комплімент.
Це стосується й інших аспектів спілкування з родичами – не варто чекати, що люди зміняться за помахом чарівної палички. Особливо якщо вони роками дотримувалися одних і тих самих моделей поведінки.
Подумайте, які методи збереження самоконтролю допоможуть не сприймати близько до серця їхні слова і залишатися спокійними в найнезручніших ситуаціях. Краще мати реалістичні очікування і бути готовими до неприємностей, які можуть статися, ніж відчувати розчарування від того, що ваші сподівання вкотре не виправдалися.
Контролюйте власну реакцію
Пам’ятайте, що ви не можете змінити своїх родичів, зате можете змінитися самі. Наприклад, почати відстежувати свою реакцію на гострі теми й неприємні моменти. Ніхто не може змусити вас брати участь у негативній розмові, якщо ви цього не хочете. Не соромтеся давати відсіч, кажучи, що не хочете і не будете розмовляти на цю тему, змінювати русло діалогу або йти, вибачившись, в іншу кімнату, щоб охолонути й пропустити обговорення неприємних для тебе речей.
Будьте активними й залучайте до цього інших
Важко посваритися, коли велика компанія грає в будь-яку гру або поглинута діяльністю, що вимагає концентрації, фізичної взаємодії або сміху.
Запропонуйте сім’ї зіграти у що-небудь, наприклад у настільний квест або «Крокодила», а також створити щось своїми руками або подивитися святковий фільм. Що більш зайнятими виявляться ваші уми, то нижчий ризик того, що бесіда переросте в зіткнення інтересів і конфлікт.
Не пийте занадто багато
Якщо вживаєте алкоголь, робіть це помірно. Іноді під дією алкоголю можна стати занадто агресивними, або навпаки занадто чутливим, що не допоможе стримувати емоції та реакцію на неприємності під контролем. Якщо ви не впевнені в тому, що не зможете утриматися від імпульсивних дій, коли випили, оберіть безалкогольні напої, а ще уникайте спілкування з родичами, які перебрали зі спиртним, щоб бесіда не переросла в палку суперечку.
Робіть перепочинки
Перерви можуть бути чудовим способом перезавантажитися і випустити пару.
Візьміть перерву під час застілля, щоб піти в іншу кімнату або вийти на повітря. Просто повідомте іншим присутнім на святі, що скоро повернетеся, щоб вони не витлумачили твою відсутність неправильно.
Ще одна хитрість, до якої можна вдатися, – удати, що вам потрібно зателефонувати. Або попросити, наприклад подругу бути на зв’язку, щоб написати їй повідомлення про те, що вам потрібен її дзвінок, і відповісти, коли телефон гучно сповістить усіх присутніх про вхідний дзвінок.
Говоріть за себе, а не за інших
Використовуйте «я-висловлювання», якщо вам потрібно відповісти родичам, які випадково зачепили неприємну тему. Такі висловлювання допомагають відкрито заявити про свої почуття, і при цьому вони далекі від обвинувального тону.
Наприклад, замість «Ти завжди упереджено ставишся до людей, які живуть у великих містах, і до мене зокрема», скажи «Я почуваюся незрозумілою та ображеною, коли ти кажеш, що люди з великих міст не такі хороші, як ті, хто живе в інших населених пунктах».
Ще одна перевага «я-висловлювань» полягає в тому, що вони дають зрозуміти не тільки кривднику, а й усім присутнім, що проблема полягає не в вас, а в словах того, хто спробував вас зачепити. Цілком можливо, інші члени сім’ї захочуть за вас заступитися, що буде вам тільки на руку.