Повномасштабне вторгнення росії на територію України спонукало по всіх містах і містечках, селищах і селах оперативно підготувати захисні споруди, де кожен міг би відчувати себе у безпеці. Проте минуло майже пів року, але й нині не все так безпечно, як хотілося б, – пишуть Малі Міста України.
Хмільницька міська рада роз’яснила жителям громади, чому наразі з 24 укриттів готові лише 5.
Система захисних споруд в українських містах, як і в Хмільнику зокрема, була спроектована ще за часів СРСР та відповідала вимогам того часу – «Холодної війни». Тоді військові теоретики вважали можливими ядерну, біологічну або хімічну атаку.
Такі фактори основним чином продиктували типи та розташування захисних споруд, які залишилися в містах пострадянського простору.
Після розпаду Радянського Союзу багато підприємств стали приватними, окремі змінили напрямок роботи. Більшість державних стратегічних об’єктів, таких як залізниця, пошта, банки, заводи, зберегли ці споруди у прийнятному вигляді та намагалися утримувати їх у належному стані. Чимала кількість їх за умов неналежного утримання з часом стали просто непридатними.
Саме ця система була «нашарована» на документи незалежної України. Разом із іншими містами України і ми йшли таким кроком.
За чинним законодавством України не існує терміну «бомбосховище», його замінено на «укриття».
Відповідно до ст. 2 пункту 14 Кодексу цивільного захисту України (далі – Кодекс) існує термін – «захисні споруди цивільного захисту».
До захисних споруд цивільного захисту належать сховища та протирадіаційні укриття.
Такий вид укриттів як «сховища» на території Хмільницької міської територіальної громади відсутні.
У межах Хмільницької міської територіальної громади розташовано 24 захисні споруди категорії ПРУ (протирадіаційне укриття), 8 із яких передано на облік внаслідок проведення адміністративної реформи у зв’язку з утворенням Хмільницької міської територіальної громади. І знаходяться вони в сільській місцевості.
На жаль, не всі споруди готові для укриття людей. Станом на 28 липня 2022 року: готові – 5; обмежено готові – 12; не готові – 2.
Хто відповідальний? Згідно зі ст.32 Кодексу утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб’єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації) за рахунок власних коштів.
У Хмільнику капітальне будівництво не планувалося і не проводилося вже тривалий час, адже саме за таких умов можна було проектувати та будувати споруди для захисту населення. Отже, типових герметичних захисних споруд, тобто тих, які мають герметичні двері, систему фільтровентиляції, подачі повітря, система водопостачання, каналізування, запасні виходи, дизель-генератори тощо на території громади немає.
“Маємо те, що маємо!“
зазначає Хмільницька міська рада.
Аналізуючи реальний стан справ, слід відзначити що на території Хмільникадля укриття населення в особливий період основним і загальнодоступним способом є підвальні приміщення багатоквартирних і приватних житлових будинків, адміністративних, виробничих і господарських будівель і споруд (надалі – підвальні приміщення), інших приміщень підземного простору (підземні майданчики, погреба тощо).
Голови ОСББ, голови будинкових комітетів є відповідальними за підготовку підвальних приміщень у багатоквартирному будинку. Для цього необхідно прибрати приміщення від сміття, зайвих речей, уразі потреби виконати роботи та демонтувати тимчасові перегородки, звільнити загальні проходи в підвальному приміщенні, укріпити вхідні двері, укріпити наявні віконні отвори та закласти їх мішками з піском, перевірити електропроводку, освітлення та вимикачі, створити запас електролампочок, свічок, ліхтариків, облаштувати вентиляційні отвори, встановити лавки, тапчани (лежаки), підготувати ємності для створення запасів питної та технічної води.
Такі ж рекомендації стосуються і власників приватних житлових будинків, де наявні підвальні приміщення.
Ми маємо зрозуміти, що в умовах війни стояти осторонь і чекати що за нас хтось має щось зробити – безвідповідально! Відпрацювати схему захисту життя та здоров’я має кожен і кожна!
підкреслює міська влада.
Виконавчий комітет Хмільницької міської ради в черговий раз звертається до керівників підприємств, установ, господарюючих суб’єктів усіх форм власності у спорудах яких є підземні простори з проханням, надати можливість жителям та гостям міста укриватися в таких просторах. Мова йде про найпростіші укриття та споруди подвійного призначення.
Рекомендації з цього питання, практичну та методичну допомогу надасть відділ цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами міської ради.
Захисні споруди - Хмільник
За інформацією Відділу цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Хмільницької міської ради