Вода з нітратами візуально нічим не відрізняється від води без них: та сама прозорість, той самий запах, однак абсолютно різні наслідки. Особливо – якщо це стосується малечі.
Жахливий випадок стався у Бердичеві: колодязна вода з нітратами стала причиною отруєння 2-місячного немовляти. Як повідомляє РІО Бердичів з посиланням на Бердичівський міжрайонний відділ Житомирського обласного центру контролю та профілактики хвороб, з цієї води дитині приготували суміш, тож токсична речовина (нітрати) потрапила в організм дитини.
З метою профілактики метгемоглобінемії у дітей раннього віку Бердичівський міжрайонний відділ ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб» повідомляє:
- Вживання води, що містить підвищену концентрацію нітратів, може призвести до отруєнь, передусім малюків, котрим готують, суміші, розведені цією водою.
- Коли нітрати вступають в реакцію з гемоглобіном, вони здатні перетворюватися в нітрити і утворюється метгемоглобін, який не здатний доставляти кисень до внутрішніх органів, що може спричинити кисневе голодування організму.
- Забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна на смак. Кип’ятіння забрудненої нітратами води не знижує її токсичність. Таку воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщенні…
Лікар із загальної гігієни Оксана Запаринюк наголошує, що для приготування їжі та питних потреб дітям до 3-х років використовувати воду гарантованої якості. За можливості якнайдовше варто годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів, – пишуть Малі Міста України.
Медик закликає: при перших ознаках отруєння негайно звертайтеся за медичною допомогою.