1 жовтня в Україні ті, хто дотримується народних звичаїв та прикмет, не дають порожніх обіцянок.
Малі Міста України розкажуть детальніше про свята, прикмети і заборони 1 жовтня.
Кого вітаємо з іменинами
День Янгола святкують: Аріадна, Аркадій, Борис, Веніамін, Володимир, Іван, Іларіон, Ірина, Костянтин, Михайло, Олексій, Петро, Сергій, Софія.
Що відзначаємо
- День захисників і захисниць України. Також відомий, як День Українського козацтва
- День працівників освіти
- День територіальної оборони
- День ветерана
- Покрови
- Міжнародний день людей похилого віку
Церковне свято
1 жовтня — Свято Покрови Пресвятої Богородиці.
Воно має дивовижну історію. Віряни згадують чудесне явлення Божої Матері, яке відбулося в середині X століття у Влахернській церкві Константинополя. У цьому храмі тоді зберігалися головний покров, риза та пояс Пресвятої Богородиці.
910 року Константинополь потрапив в облогу сарацинів – у будь-який момент місто могло впасти. Жителі, розуміючи, що ось-ось увірвуться солдати, знайшли притулок у Влахернському храмі і стали там молитися, зокрема й імператор Лев VI з імператрицею. Під час всенічного бдіння сталося диво: святий юродивий Андрій з учнем Епіфанієм побачили, як Божа Матір уклінно молилася за порятунок народу. Опісля Вона підійшла до Престолу, зняла з голови покривало і покрила ним усіх, хто молився в храмі. Покров сяяв у Її руках, а сама Богородиця стояла в оточенні ангелів і святих. Зникла Вона так само непомітно, а наступного ранку ворог відступив від міста. Є версія, що на морі здійнялася велика буря, яка знищила ворожий флот, за іншою версією – сарацинів розбило візантійське військо.
Як би там не було, але явлення Богоматері стало знаковим і після цього люди стали звертатися до Неї з молитвами про захист і покров. Так свято і отримало свою назву.
Прикмети та заборони
Після цієї дати більше не можна збирати білі гриби. Не варто вінчатися і грати весілля 1 жовтня. Не можна пити алкоголь сьогодні. Не можна займатися важкою працею, прати, прибирати, різати, шити, в’язати, вишивати. Не слід давати порожні обіцянки – це до невдачі.
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- Якщо на березі не опало листя, то осінь буде затяжною, а зима – пізньою.
- Східний вітер дме – до гарної погоди в найближчі дні.
- Якщо бур’яни дуже високі, то взимку буде багато снігу.
- Мурахи побудували високі мурашники – до суворої зими.